مهاجران سیر جنوب

مزیت های سفر با قطار

در گذشته سفر با قطار مساوی بود با لخ لخ کردن، ساعت‌های طولانی و راهی خسته‌کننده، البته همان موقع‌ها هم قطار طرفداران خودش را داشت. اما امروزه قطارهای تندرو با کلی امکانات رنگارنگ تجربه یک سفر شیرین را برای شما رقم می‌زنند. علاوه بر این قطار ویژگی‌های مثبت دیگری هم دارد، از قبیل:

1- هزینه‌ی کمتر: بلیط قطار نسبت به هواپیما بسیار ارزان‌تر است و با در نظر گرفتن به امکانات و رفاهی که قطار در اختیار مسافر می‌گذارد، بلیط قطار نسبت به اتوبوس هم بیشتر مقرون به صرفه است.

2- امکانات رفاهی: هرچند سفر با قطار از سفر هوایی طولانی‌تر است اما در عوض شما می‌توانید در طول سفر هر وقت خوابتان گرفت روی تخت کوپه بخوابید، فیلم ببینید و  از پریز برق برای شارژ وسایل برقی‌تان استفاده کنید، یا در رستوران غذا بخورید. حتی اگر به سفر کاری می‌روید می‌توانید در کوپه یک فضای کاری برای خودتان مهیا کنید و در طول سفر به کارهایتان رسیدگی کنید.

3- شرایط آسان‌تر در ایستگاه: برای سفر با قطار لازم نیست مثل سفر با هواپیما دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید و مراحل مختلف کنترل را پشت سر بگذارید، همین که ۲۰ دقیقه قبل از حرکت در ایستگاه راه‌آهن باشید کافی است.

4- محدودیت کمتر برای بار: در مقایسه با هواپیما، محدودیت‌های بار همراه مسافر کمتر از هواپیماست و شما می‌توانید با خیال راحت چمدانتان را پر کنید. حتی اگر میزان بارتان بسیار زیاد باشد، می‌توانید بار اضافی‌تان را به بخش توشه‌ی راه‌آهن بسپارید تا در مقصد تحویل بدهند. اگر حیوان خانگی دارید و می‌خواهید شرایط حمل آن را با قطار و هواپیما بدانید، به مقاله شرایط حمل حیوان خانگی با قطار مراجعه کنید.

5- حمل خودرو: در مقایسه با اتوبوس و هواپیما ویژگی خیلی خوب قطار این است که حتی می‌توانید در بسیاری از مسیرها که حوصله‌ی رانندگی ندارید، با قطار سفر کنید و خودرو شخصی‌تان را نیز همراه خودتان با قطار به سفر ببرید.

6- فاصله‌ی کمتر با مرکز شهر: فرودگاه‌ها معمولا بین ۲۰ تا ۶۰ کیلومتر با مرکز شهرها فاصله دارند. در مقایسه با فرودگاه‌ها که معمولا فاصله‌ی زیادی با مرکز شهر دارند، ایستگاه‌های قطار معمولا یا در مراکز شهرها قرار دارند یا با شهرها فاصله‌ی چندانی ندارند.

7- نبود لغو و تاخیر سفر: حرکت قطار نسبت به سفرهای هوایی کمتر به شرایط جوی بستگی دارد و بنابراین در سفر با قطار کمتر می‌شنویم که سفری از سوی شرکت‌های ریلی لغو شود یا تاخیر داشته باشد.

8- لذت بردن از مسیر: بعضی از مسیرهای سفر مثل قطار تهران شمال به قدری زیبا هستند که رانندگی لطف لذت بردن از سفر را کم می‌کند. سفر با قطار فرصت لذت از مسیر را فراهم می‌کند.

9- دورهمی: شما در کوپه‌ی قطار می‌توانید از سفر دورهمی لذت ببرید. با گروه دوستان یا خانواده دو رهم سفر کنید و ضمن گفت‌وگو و مرور خاطرات و بازی و… خود مسیر سفر را به خاطره‌ای لذتبخش تبدیل کنید.

10- دوستی و آشنایی: قطار فرصت خوبی است برای آشنایی با آدم‌های جدید. به خصوص اگر به شهری سفر می‌کنید که با آن آشنا نیستید، آشنایی با اهالی آن شهر یا مسافرانی که قبلا به آن سفر کرده‌اند، می‌تواند بهترین راهنمای سفرتان باشد و درباره‌ی مقصدتان اطلاعات خوبی بگیرید.

11- تنوع: قطار نسبت به اتوبوس و هواپیما در مسیرهای مختلف تنوع بیشتری دارد. انواع قطارها متناسب با بودجه‌های مختلف در مسیرهای ریلی مختلف مسافران را جابه‌جا می‌کنند. به خصوص در مسیرهای ریلی پرمسافر مثل قطار تهران مشهد یا قطار تهران شیراز و قطار بندرعباس و… قطارهای مختلفی با امکانات متنوع وجود دارند که می‌توانید از میان آن‌ها بهترین گزینه‌ی متناسب با بودجه و زمان خود را انتخاب کنید.

12- دوستی با محیط زیست: قطار در مقایسه با هواپیما آسیب کمتری به محیط زیست می‌زند زیرا دی‌اکسید کربن تولیدشده از هواپیما مستقیم وارد لایه‌های بالایی جو می‌شود اما قطار این‌طور نیست.